Kapesné je určité množství peněz, které rodiče dávají pravidelně svému dítěti pro jeho osobní potřeby. Jaká částka to bude, to záleží na možnostech a hodnotách rodiny.
Odborníci se shodují na tom, že zavedení kapesného je skvělý způsob, jak naučit dítě nakládat s penězi. Nejen, že pochopí jejich hodnotu, ale zároveň se musí rozhodovat mezi tím, zda peníze hned utratí nebo si je našetří. Pokud se rozhodne šetřit, naučí se čekat na svou vysněnou věc. Stává se pak trpělivějším a má z předmětu větší radost.
Máte strach, že vaše dítě peníze ztratí? I to ho učí odpovědnosti a důsledkům jeho činů. Zkrátka zavedení kapesného pomůže vašemu potomkovi v pozdějším věku plánovat a organizovat svůj vlastní rozpočet.
Kdy dát dítěti kapesné?
Je těžké určit přesný věk, kdy začít dávat dítěti kapesné. Nicméně vhodnou dobu poznáte tak, že:
· dítě už je schopno samo dojít do obchodu a něco si tam koupit
· umí počítat, chápe hodnotu peněz
· pochopí, že když vše utratí hned, další peníze dostane až za nějakou dobu
Jakou částku zvolit?
V tomto případě záleží opět na několika okolnostech:
· na finančních možnostech rodiny
· na intervalu, ve kterém budete dítěti částku dávat (jednou za týden x za měsíc)
· jak staré vaše dítě je (desetileté dítě x teenager)
· na co je obnos určený (sladkosti x doprava do školy apod.)
Tip:začněte nejdříve raději s malou částkou, kterou můžete dle potřeby navyšovat. Vyhnete se tak zklamání ze ztráty většího množství peněz.
Pokud se rozhodnete dávat svému dítěti pravidelné kapesné, pak je dobré stanovit na začátku jasná pravidla a důsledně je dodržovat. Vysvětlete dítěti, za co může své peníze utratit a co si kupovat nesmí. Proberte s ním stanovenou částku, protože výše finančního obnosu se může u jiných dětí lišit. Vyplácejte mu kapesné vždy ve stejnou dobu podle zvoleného intervalu, například první den v měsíci apod. V neposlední řadě buďte vy sami dítěti vhodným příkladem, protože hlavně od vás se učí, jak s penězi správně zacházet.