Vysoká škola není zrovna levná záležitost, studenti si sice většinou přivydělávají na různých brigádách ale i tak je to velká zátěž rodinného rozpočtu. Kolik stojí vysoká škola?
1. Ubytování x dojíždění
Ubytování na koleji či dojíždění za studiem jsou asi nejvyšší položky, které budete muset vynaložit. V dnešní době mají sice studenti cestování levné – mají 70% slevu, ale i tak vás cestování vyjde na pořádnou cenu. Dojíždění sice vyjde levněji než ubytování na studentských kolejích, ale je časově velice náročné. Především ranní vstávání, aby student mohl dojet na přednášku. Ubytování na kolejích či studentském bytě vychází poměrně draho, navíc bude student potřebovat kompletní stravu a tím pádem musíte počítat i s tímto výdajem.
Ubytování na studentských kolejích stojí od 2500 Kč, strava vychází různě dle cen v univerzitních menzách, ale počítejte taky aspoň se 3000 Kč na stravu. A to bude student kupovat hodně ve slevách.
Skripta, učebnice, knihovny
Menšími, ale nezanedbatelnými částkami jsou náklady za skripta, učebnice a knihovnické členství. Jak skripta, tak učebnice se sice dají sehnat poměrně levně z druhé ruky, musíte však koukat i na kvalitu, aby se z nich dalo dobře číst. Cena se také dá snížit kopií skrip, které si můžete zapůjčit ve většině univerzitních knihoven. Knihovny jsou sice jen několika set korunovou položkou ročně, ale započítat je musíte také. Většina univerzit má svoji knihovnu pro studenty zdarma, mnohdy to ale nestačí a je potřeba vyřídit si členství ve vědeckých knihovnách. Spoustu knih a odborné literatury si studenti musí dokonce i koupit, potřebují je totiž během celého studia. Tady se cena samozřejmě mění dle jednotlivých oborů a škol. Počítejte ale minimálně 1000 Kč za semestr.
Něco na zábavu
Studium není jen o učení se, ale mělo by být také o tom, aby si studenti něco užili. Počítejte tedy s tím, že si někdy budou chtít zajít s kolegy studenty na pivo či kávu. Musí mít prostě i něco pro sebe.