Kyberšikana

Někteří z nás se s tímto pojmem již jistě setkali, jiní naopak určitě ne. Spousta z nás si šikanu i prožila nebo ji alespoň viděla. Pojďme se ale podívat na to, v čem se liší šikana od kyberšikany.
kluk za mobilem
Šikana většinou probíhá v reálném životě. Projevuje se různým slovním či fyzických ponižováním slabšího jedince od nějakého, většinou staršího, člověka. Jedinec, který šikanu provádí, slabšímu ubližuje nadávkami či ho může v horších případech i okrádat a bít. Takový člověk dělá vše pro to, aby tomu druhému co nejvíce znepříjemnil celý den, ba i celý život, vyžívá se v tom, že vidí toho druhého nějak trpět. Takováto šikana probíhá většinou ve škole mezi dětmi nebo na pracovištích mezi zaměstnanci.
Kdežto kyberšikanu zažíváme virtuálně. Probíhá na internetu, v SMS zprávách či hovorech. Většinou se opět projevuje slovními nadávkami, výhružkami a ponižováním. Takové ponižování se může projevovat například tím, že si člověk najde na internetu fotku jedince, kterého chce ponížit a fotku nějak posměšně upraví a nahraje ji na internet. Občas může být fotka upravena jen jako menší žertík. Například se hlava jedince přidělá k nějakému zvířeti.
zacpané uši
Bohužel jsou i případy, kdy někdo upraví jinou fotku až tak, že ji přidělá kupříkladu k nahému tělo a vydává to jako pravou fotku. Kyberšikana je oproti klasické šikaně lepší v tom, že si jedinci neubližují fyzicky a nemlátí se. Vše se děje jen přes virtuální svět.
Všichni se musíme naučit proti jakémukoliv druhu šikany účinně bránit. Pokud jsme ještě mladší a děje se to v době, kdy chodíme do školy. Můžeme to řešit s rodiči či klidně se školou. Kdyby se jednalo o drsnější druh šikany, není problém, abychom ho řešili s policií. Naopak, pokud jsme již starší a děje se nám to například v práci, bude asi nejlepší to vše řešit rovnou přes policii.
Pokud se chceme kyberšikaně co nejúčinněji vyhnout. Je nejlepší se vůbec nebavit s lidmi, kteří nám něco takového začnou dělat. Nejlepší bude, když si je okamžitě všude zablokujeme.

Autor příspěvku: