Možná vás také zaujala těžba bitcoinu, třeba proto, že bitcoin v posledních letech zaujímá poměrně často skloňované téma v médiích. Od doby jeho vzniku uplynulo pouhých několik let a už se o něm mluví naprosto všude, takže nejen, že s ním můžete ledaskde zaplatit, ale navíc se jedná o čím dál oblíbenější cíl finančních spekulací.
Dokonce do té míry, že obchodování s bitcoinem jako s platidlem podle různých odhadů zaostává za finančními spekulacemi na to, že hodnota bitcoinu v budoucnosti prudce poroste. Zdali to tak opravdu bude, je v dnešní době otázkou. Pravda ovšem je, že čím dál více lidí tomu věří, a proto bitcoiny nakupují, protože je považují za rozumné zhodnocení svého finančního majetku.
Běžného člověka proto celkem logicky napadne otázka, jak se k takové kryptoměně vůbec dostat? Existuje několik způsobů, jak na to.
Za prvé si můžete bitcoiny anebo i jiná digitální platidla koupit. Seženete je buď ve směnárnách anebo na burze. Tyto dva způsoby se liší především v ceně, kolik za takovou alternativní měnu zaplatíte. Směnárny mají vypsaný klasický pevný kurz, za který si kryptoměnu můžete pořídit. Je to tedy podobné jako když jedete na dovolenou a potřebujete si nakoupit cizí měnu. Pokud jde o burzy, kterých je k dispozici hned několik, zde je cena zvolené kryptoměny pohyblivá a cena jejího nákupu či prodeje je odvislá od síly nabídky a poptávky. Navíc, bitcoiny už lze v současné době sehnat také ve specializovaných automatech.
Dalším, poměrně odlišným způsobem, jak se k bitcoinům a jiným kryptoměnám dostat, je takzvaná těžba. V podstatě se jedná o ověřování uskutečněných transakcí v kryptoměnách. Velkým specifikem kryptoměny je totiž to, že je decentralizovaná a peníze se posílají bez prostředníků. Takže bitcoin těžba je v praxi ověřováním provedených transakcí a jejich přidáváním do blockchainu, za což tito ověřovatelé – těžaři, získávají odměnu, neboť se jedná o proces náročný na spotřebu energie a výkon počítače.