Bohužel žádný kouzelný proutek, který by za nás uklidil neexistuje, a na nás je tak abychom úklidu věnovali svůj čas. Někdy se nám chce více, jindy méně, ale bez úklidu to zkrátka nejde. Myčky i pračky nám šetří spoustu času ale přesto jím někdy plýtváme. Je to tím že úklid není jen o umytém nádobí a prázdném prádelním koši ale i o utírání prachu, luxování, mytí koupelny, vytírání a několik dalších činností.
I uklízení má svá pravidla a je hloupé si přidělávat práci
Vysát nečistoty a až teprve potom řešit prach na poličkách je hloupé. Při úklidu postupujeme od shora dolů, jako při mytí těla. Prach utíráme zásadně navlhčeným hadříkem, bez toho bychom si prach jen rozvířili. Mokrý hadřík skvěle zachytí nečistoty.
Utíráme od prachu všechno: knihy, sošky, rámy obrazů, police. Když to neuděláme, prach v místnosti se bude vířit a my budeme mít pocit že neděláme nic jiného, než utíráme prach. Prach je to první, co upoutá pozornost a měli bychom ho pravidelným sprchováním odstraňovat i z květin.
Vytírání patří mezi takové třešničky na dortu a vytřením zpečeťujeme že máme uklizeno a zpravidla se už pak věnujeme jen žehlení nebo srovnávání prádla. Ovšem někdy se kuchyně či chodba silně znečistí i během dne a samotné zametení nestačí. Je pak vhodné nečekat až uděláme ostatní, ale zavčasu setřít nečistoty a zabránit tak tomu abychom si je neroznesly po celé místnosti.
Vše má své místo
Základem ušetření času je to, že si nepořádek nebudeme vytvářet svojí leností. Řeč je teď o pohozeném oblečení, papírech, tužkách, knihách. Vše má své místo a když si věci naučíme ukládat vždy na to samé místo, ušetříme si mnoho času s pozdějším uklízením.
Neutíkat od rozdělané práce
Lehko se to mluví, a zejména ženy mají tendence utíkat od vaření k pračce a jiným činnostem. Někdy prostě nejde v běžném provozu zaměřit se pouze na jednu činnost, ale když například máme plný koš prádla snažme se to vyžehlit najednou, budeme mít lepší pocit, než když necháme nedodělanou práci na příště.