Umíte si představit, že když odjedete do práce či na dovolenou nebo kamkoli jinam, tak necháte dveře do svého domu otevřené dokořán? Ne? Pokud ale fandíte lehkým heslům, která byly naznačeny už nahoře, tak právě to děláte. Žijete s rizikem, že z Vašeho e-mailu uniknou například lechtivé informace nebo fotky. Na Vašem bankovním účtu bude nula nebo dokonce mínus. Pořád jste si tak jistí? V dnešní době jsou hackeři a kyberzločinci čím dál více mazanější. V bezpečí před nimi není nic. Počítačoví experti pak přicházejí s odpovědí, že si za to můžete sami. Tak se pojďme podívat jaké nejčastější a největší chyby děláte.
1.Hesla neměníte
Máte několik let stejná hesla na určitých serverech, a tak je dost pravděpodobné, že se někde uloží a někomu se ukážou. Kyberzločinci často čekají i několik let, než ho použijí. Měňte pravidelně svá hesla!
2.Používáte jednoduchá hesla
Pokud si myslíte, že “12345” , “00000” je heslo, tak jste na omylu. Používání jmen nebo datumů narození Vás nebo Vaší rodiny také není bezpečné. Nejbezpečnější heslo se skládá z číslic a písmen.
3.Přihlašujete se na pochybné stránky
Mezi časté podvody patří phishing neboli podvodné emaily. Mají za úkol se dostat k Vašim citlivým údajům. V posledních dvou letech se v Česku s tímto setkala skoro polovina českých firem a mobilních útoků také přibývá. Proto si musíte být jisti na jaké internetové stránky se přihlašujete a komu sdělujete svoje citlivé údaje. Nejvíce ohroženou skupinou je Internetové bankovnictví. Stránka s Vaším Internetovým bankovnictvím vypadá úplně stejně, až na jeden malý detail. Adresní řádek obsahuje úplně jinou adresu.
4.Všude máte stejné heslo
Říkáte si, že je to nejjednodušší způsob, protože těch služeb, co používáte je tak moc? Ano, ale nezapomeňte na to, že pokud někdo Vaše heslo uhodne nebo zjistí, tak ho zkusí do všech Vašich služeb. Od Facebooku až po Internetové bankovnictví. Ne všechny weby mají vysoké zabezpečení. Připomeňme si kauzy například s LinkedIn nebo Dropbox. Ti přiznaly, že hesla jejich uživatelů byla ukradnuta z důvodu nízkého zabezpečení webu, na kterém se hesla ukládala.
Do pár let už bychom nemuseli ani hesla potřebovat. Dnes je nejbezpečnější technikou biometrie. Určitě i vy už používáte na svém mobilním telefonu otisk prstu, skener duhovek nebo Váš hlas k odemknutí. Zatím ale pro používání bezpečného internetu platí bezpečné heslo a v neposlední řadě i bezpečné připojení.