Většině z vás jistě nebude cizí název nejhlubší propasti v České republice. Propast Macocha je také často spojována s tamní oblastí nejznámějších jeskynních systémů a tento ráj speleologů je nazýván Moravským krasem. V naší zemi se však nachází více zajímavých podzemních prostor.
Koněpruské jeskyně
Možná pro někoho z vás bude překvapením, že právě Koněpruské jeskyně jsou nejrozsáhlejším podzemním labyrintem v České republice. Podzemní chodby a dómy se tu vyvíjely takřka 400 milionů roků, což je ve srovnání s délkou lidského života nepředstavitelné. Jde o tři zpřístupněná patra s výškovým rozdílem 70 metrů, prohlídková trasa je dlouhá zhruba 600 metrů, ovšem celková délka labyrintu přesahuje více než trojnásobek.
Bozkovské dolomitové
Poměrně nenápadný vstup do podzemí nedaleko Semil ukrývá překrásné prostory, z nichž značná část je zatopena vodou. Jde o největší podzemní jezera v Česku s velmi působivou atmosférou. Výlet do této oblasti lidé zpravidla spojují s návštěvou přírodních památek a historických objektů Českého ráje.
Chýnov
Chýnov je malá obec nedaleko jihočeského starobylého města Tábor. V roce 1863 tu byl uskutečněn náhodný objev vstupu do podzemí při zpracování lomového kamene. O pět let později byla jeskyně zpřístupněna veřejnosti a jednalo se o vůbec první podzemní prostory na území Česka (tehdy Rakouska-Uherska), které mohli navštěvovat turisté. Můžete tu obdivovat překrásnou krápníkovou výzdobu v rozmanitých barvách.
Zbrašovské aragonitové podzemí
Malebné lázeňské městečko Teplice nad Bečvou ukrývá dokonce světový unikát. Na vlastní oči tu spatříte soustavu podzemních prostor, které vznikly při střetu horkých minerálních vývěrů z hlubin a chladných atmosférických srážek. Jde o překrásný systém výzdoby na vápencovém podloží, který je v Evropě považován za jednu z nejcennějších přírodních scenérií.